► Правила за запетая ◄

Тук ще си помагаме за всичко, свързано с училището - есета по определени теми и др.
User avatar
prazn0
Потребител
Потребител
Posts: 128
Joined: 04 Nov 2009, 15:59

► Правила за запетая ◄

Post by prazn0 »

Знам, че има теми за правопис+частица НЕ, но запетаята се греши най-много от абсолютно всички, освен от Шушула и Mu6o :wink:.Затова ето ви точно правилото - да се знае и да се чете от всеки, моля ви се, направете темата важна, че....

Правила за запетая

I Ограждаща запетая – отделя синтактични единици със свое логическо или фазово ударение: обръщения, вметнати думи и изрази, обособени части, подчинени определителни изречения.

1. Обръщението, ако е в средата на изречението, винаги се загражда от двете страни със запетая (Не е хубаво, синко, да забравяш важни неща); ако е в началото, запетаята е след него (О, майко моя, родино мила, защо тъй жално, тъй милно плачеш), а ако е в края пред него (Моя ли е грешката, звезди?)

2. Вметнати думи и изрази се отделят със запетая. Винаги вметнати и затова отделени със запетая са глаголи и някои противопоставителни или служещи за подреждане изрази: разбира се, изглежда, тъй да се каже, мисля, да кажем, напротив, обратно, от една страна, от друга страна, първо, второ, с една дума:
Според Хаджийски апостолите са си поставили две главни цели: първо, да накарат хората да забравят; второ, да се създаде безусловна вяра в успеха. От една страна, той има право, но от друга страна, дали всичко е така, както казва? Убеден е, че тя, неговата стопанка, нищо не е скрила. С една дума, той живееше безгрижно като птица.
Неговият стил е, така да се каже, народноразказвателен. Ако бащата, бог да го прости, не му е оставил нищо, ти ще оставиш. Ти, разбира се, ще дойдеш. Ти, напротив, няма да дойдеш.
Не се отделят със запетаи въвеждащите изрази и думи: според мен, за жалост, очевидно, по мое мнение, обаче, например, може би, наистина, вероятно, очевидно, сякаш, като че ли, всъщност, по такъв начин, по всяка вероятност, следователно, значи.
Това разумно предложение обаче предизвиква възражения. Този факт например доказва, че нещо в организацията не е в ред. Интересно наистина защо не се съгласиха. Това всъщност е най-доброто решение. Тя като че ли не е съгласна.
Ако просто изречение вътре в рамките на сложното започва с обаче, следователно, сякаш, значи и др., пред тези думи се пише запетая: Това обстоятелство дава известни надежди, обаче не бива да се разчита напълно. Разделиха се с прегръдки и целувки, сякаш нямаше да се видят утре.

3. Вметнати части и междуметия се отделят със запетая: Дa, и него поканих. О, колко има да чакаш! Хайде, какво чакаш!

4. Обособените части винаги се отделят със запетаи. Правилото е без изключения и се отнася дори за случаите, когато след обособената част има съюз или съюзна дума, пред които е известно, че не се пише запетая (и, да, къде, как, защо). Обособените части интонационно се отделят с пауза, която графично се представя със запетая. Обособяването се налага с цел подчертаване на логическия акцент или по стилистични причини. Обособените части могат да се трансформират в подчинени изречения – определителни или обстоятелствени, които също се отделят със запетая.
Археологията е сравнително млада наука, възникнала в края на XVIII и началото на XIXвек. Археологията е сравнително млада наука, която е възникнала в края на XVIII и началото на XIX век.
Изпод черното покривало, скриващо лицето на жената, святкаха млади очи. Изпод черното покривало, което скриваше лицето на жената, святкаха млади очи.
Търсейки истината, той всъщност откриваше безбройните проявления на лъжата. Докато търсеше истината, той всъщност откриваше безбройните проявления на лъжата.
Когато пред обособената част, започваща с причастие или деепричастие, има едносричен неударен съюз, се допуска да не се пише запетая между съюза и обособената част: Но изградил си веднъж авторитет, човек не бива да разчита само на него. Седеше спокойно на масата и усмихвайки се, раздаваше съвети.

5. Подчинени определителни изречения винаги се ограждат със запетая.
Лъжецът, който разказваше, се сгуши в подплатения с кожа елек и замлъкна. Много хора работят това, което не им е по сърце, и страдат. Слушах музиката, която гърмеше, не защото ми харесваше, а защото нямах друг избор. Срещнах учителката, под влияние на която се записах да следвам химия.

Разделяща запетая

1. Повторените части се отделят със запетая: Тежко, тежко, вино дайте! Покой, покой ми трябва поне за минута.

2. Еднородни части (определения, подлози, допълнения, обстоятелствени пояснения) в рамките на простото изречение се отделят със запетая: Говореха за фронта, за ранените и убитите, за глада, за пленниците. Между многото му слабости ловът беше най-любимата, най-властната. С годините това място ми се струва по-високо, по-стръмно, по-труднодостъпно.

3. Пред съюзите а, но, че, макар че, въпреки че, само че, защото, щом, преди да, след като, за да, обаче, когато с тях се въвежда изречение, се пише запетая. При сложни съюзи като въпреки че, макар че, само че запетая се пише пред целия съюз, а не пред втората му съставна част. Пред съчетанията при условие че, при положение че, когато са употребявани като съюзи, запетая се пише пред цялото словосъчетание: Експериментът протича нормално, при условие че всички елементи са едновременно налице. Слушаха го, макар че не го обичаха. Не разбираше, въпреки че най-добросъвестно се стараеше.

4. При повторени съюзи запетая се пише пред втория. Нито се обърна, нито каза нещо. Дойдоха и майка му, и баща му. Не поглеждаше ни наляво, ни надясно.

5. При съотносителни съюзи запетая се пише пред втория. Взеха както летни, така и зимни дрехи. Чухме колкото глупости, толкова и умни неща. Глупост ли е туй, или раболепие? С мен ли ще говориш или с майка ми? Провериха не само гардероба, но и всички шкафове в къщата. Не разбраха дали да чаката, или да тръгват.

6. Пред съюзите и и или запетая не се пише, ако са единично употребени. Ако са повторени, пред втория съюз се пише запетая. Има случаи, когато е необходимо вглеждане в структурата на изречението, защото зад привидни еднаквости се крият различни смислово-синтактични отношения. Дойдоха и майка й, и баща й и я отведоха. Пред втория съюз и се пише запетая, защото свърза еднородни подлози. Пред третия съюз и запетая не се пише, защото с него еднократно се въвежда второ главно изречение.
Когато съюзът и е в съчетание с то или с да – и то, и да, пред тези съюзи запетая винаги се пише: Жена, и то хубава жена се беше изправила на пътя ми. Хора, и то много хора бяха дошли. Няма да дойдат, и да ги каниш. Не му се сърдеха, и да викаше, и да се караше.

7. Пред съюз да запетая не се пише, когато въведеното с него изречение е главното: Кажи ми да дойда. Ела да те видя. Ако подчиненото изречение, което започва със съюз да, е в началото, след него се пише запетая: Да дойдат, им кажи. Да се върнат, не помислиха.
Когато да е част от сложен съюз, запетая се пише пред целия съюз – за да, преди да, без да: Сбогуваха се, преди да се качат във влака. Бързаха за да стигнат навреме. Отговориха, без да помислят.
Пред да се пише запетая, когато е повторен или употребен вместо ако или за да: Обичаше да чете, да слиша музика, да рисува. Щеше да можеш, да (=ако) беше се упражнявал. Изведоха невестата, да (=за да) я видят сватбарите.
Ако подчиненото изречение, започващо със съюз да, пояснява показателното местоимение това, пред да се пише запетая: Няма нищо по-хубаво от това, да търсиш зелената трева на пустината.
Когато подчиненото изречение, започващо със съюз да, стои след съществително, придружено от показателно местоимение, пред съюза да се пише запетая: Тази идея, да съберем всички пари на едно място, не ми харесва. Този нейн каприз, да си облече най-хубавата рокля, й струва скъпо.


8. Пред въпросителна дума (къде, как, кой, кога, защо) запетая не се пише. Попитах го къде отива. Интересувам се кой ще дойде. Не знам защо ще идва.
Ако подчиненото изречение, което започва с въпросителна дума, пояснява показателното местоимение това, пред въпросителната дума се пише запетая: Не ме интересувашe, това къде отиваш. Това, дали ще ми кажеш, не е важно в момента. Престанах да мисля за това, защо постъпва така с мен.


9. Пред относителните местоимения (който, където, когато, чиито, както и пр.), с които се въвежда подчинено определително изречение, се пише запетая. Ако пред местоимението има подлог, запетаята се пише пред подлога: Котаракът бил единственото същество, което го чакало вкъщи. Усмихваше се като човек, на когото му е все едно дали ще го приемат. Дълго се взирах в селото, над което се виеше черен облак дим.
Пред относително местоимение запетая не се пише в следните случаи:
А) Когато местоимението е в състава на устойчиво словосъчетание, което може да се заместо с една дума: Ще има колкото трябва = достатъчно. Ям каквото ми падне = всичко. Отивам където ми видят очите = някъде.
Б) Когато с относително местоимение се въвежда подчинено допълнително изречение. В простото изречение Ще попитам някого позицията на допълнението е заета от някого. Ако тази позиция се заеме от подчинено изречение, то е подчинено допълнително: Ще попитам когото срещна. В простото изречение Ходих при него допълнението е при него. Ако се заместо с подчинено изречение, то е подчинено допълнително: Ходих при когото ми каза. Аналогични са трансформациите Излизам с приятен човек = Излизам с когото ми е приятно.
В) Когато подчиненото подложно изречение, започващо с относително местоимение, е след главното, пред подчиненото изречение запетая не се пише; ако е пред главното – след него се пише запетая. В простото изречение Не трябва да не идват болните подлогът е болните. Позицията на подлога може да се заеме от подчинено подложно изречение: Не трябва да не идват които са болни; но Които са болни, не трябва да идват. В изречението Не трябва да говори незнаещият подлогът е незнаещият. Неговата позиция може да се заеме от подчинено подложно изречение: Не трябва да говори който не знае; но Който не знае, не трябва да говори.
Г) Когато пред относителното местоимение се намират думите само, едва, чак, даже, тъкмо, именно, точно, сигурно, може би запетая не се пише: Ще му проговоря едва (чак, само) когато ми се извини. Върнах се точно (именно)защото те обичам. Ще им дам точно колкото искат.

10.
Пред отрицателната частица не в съчетание с относително местоимение запетая не се пише: Дадох не колкото искаше, а колкото имах. Попитах не защото не знам, а за да го проверя.
Ако пред подчиненото изречение, започващо с не+относително местоимение, свършва обособена част или подчинено определително изречение, запетая се пише: Попитах човека, седнал в ъгъла, не защотото очаквах правилен отговор, а за да привлека вниманието му. Отворих прозореца, който гледаше към улицата, не когато ми каза, а когато реших.


11. При съчетаване на два съюза, пред всеки от които при единичната му употреба се пише запетая, къде и дали ще се пише запетая, зависи от спецификата на първия съюз.
А) Ако първият съюз е едносричен и без собствено ударение, запетая се пише само пред него, т.е. пред втория не се пише: Сигурна бях, че ако кажа, ще ме обвинят. В тези случаи е важно да се определи къде свършва подчиненото изречение, въведено с втория съюз, за да се отдели то със запетая. Цитираното сложно изречение се състои от три изречения: сигурна бях (главно); че ще ме обвинят (подчинено допълнително); ако кажа (подчинено обстоятелствено за условие към подчиненото изречение). При структурирането на сложното изречение подчиненото обстоятелствено изречение за условие ако кажа трябва да се отдели със запетая в края. В изречението Тръгнах, но за да не закъснея, взех такси първото главно изречение е тръгнах, второто главно е но взех такси, а изречението за да не закъснея е подчинено обстоятелствено за цел и след него трябва да се пише запетая.
Б) Ако първият съюз е многосричен и със собствено ударение, запетая се пише и пред двара съюза. Това са хората, които, вместо да се радват, плачат. Селяните се страхуваха, защото, когато заседаваше съдът, винаги се случваха неприятни работи.

12. Когато със съюз като се въвежда подчинено изречение, пред него се пише запетая. Ако със същия съюз се въвежда сравнение, пред него не се пише запетая: Господин управителят, като подписа книжката, отряза голямо парче тиква и му го предложи.
User avatar
Bai Shushul
Потребител
Потребител
Posts: 981
Joined: 28 Jul 2008, 01:22

Re: Правила за запетая

Post by Bai Shushul »

С всеки изминал ден Mu6o все повече и повече греши. :mrgreen: Някои, ако вземат да четат, ще има да зяпат колумбовски...
//Дори една приятелка, пишеща материали за вестници, така изкарваща си заплатата, от време на време ме пита дали има грешки, преди да ги изпраща. :mrgreen:
User avatar
Mu6o
V.I.P
V.I.P
Posts: 686
Joined: 26 Apr 2009, 16:33
Skype: mihail_ag
CS Nick: Mu6o
Favorite version: CS: Source
Steam Community ID: Mu6o
Location: Русе
Contact:

Re: Правила за запетая

Post by Mu6o »

Mu6o го остави, той от 7-ми клас не учи български език, учи се сам от "улицата"(форумите), а и в момента мисли за хиляди неща, пишейки някой друг пост тук или където и да било :).
Който се престарава, при него става така, не може да си безгрешен и да нямаш поне няколко грешки. Все пак съм сигурен, че и доста политици не знаят къде да сложат запетайката и затова отиват доста пари в техните джобове, вместо в нашите или в многото наши институции :D.
Един светъл пример имаше за един човек, който трябва да се обеси/не трябва да се обеси. Една запетайка може да струва живота ти, в момента не мога да се сетя за този светъл пример, но мисля че ти го знаеш него, и доста хора като теб би трябвало да го знаят. Една запетайка може да струва доста и цял живот да съжеляваш за нея.
Правилно прави твоята приятелка, че те пита първо преди да го постне, защото може да стане "объркване" в самата статия и хората да не разберат какво точно иска да им каже, но примерите ще ги оставя ти да се сетиш за тях, защото в момента съм "яко" забил на едно място и не мога да си размърдам мозъка :D.
User avatar
Bai Shushul
Потребител
Потребител
Posts: 981
Joined: 28 Jul 2008, 01:22

Re: Правила за запетая

Post by Bai Shushul »

Съгласен съм с теб!
User avatar
prazn0
Потребител
Потребител
Posts: 128
Joined: 04 Nov 2009, 15:59

Re: Правила за запетая

Post by prazn0 »

Какво обща има, не разбрах?!?! :huh: :huh: :huh: :huh:


EDIT:Сега разбрах :)
User avatar
Bai Shushul
Потребител
Потребител
Posts: 981
Joined: 28 Jul 2008, 01:22

Re: Правила за запетая

Post by Bai Shushul »

Нещо интересно: как най-лесно да научим пунктуацията, без да грешим, завинаги — отваряме една художествена книга, четем 50-100 страници, като на всяка запетая се спираме, осмисляме, питаме се, ако ние пишем този текст, дали бихме поставили запетая на същото място, ако има неясна запетая, обясняваме си я, без да преминаваме нататък, преди да сме разбрали защо е поставена — чак тогава продължаваме с четенето. Няма по-ефикасен начин!
User avatar
Plornt
Потребител
Потребител
Posts: 256
Joined: 10 May 2008, 11:23
Location: София, България

Re: Правила за запетая

Post by Plornt »

Преди време направих точно така, както Бай Шушул писа над мен. Методът е ефикасен. :)
User avatar
h0st4o
Потребител
Потребител
Posts: 352
Joined: 12 Jun 2009, 09:25
Skype: yonka_ta
CS Nick: h0st4o ;]
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: h0st4o_bg
Location: Г.Оряховица

Re: Правила за запетая

Post by h0st4o »

Доста полезно , половината работи не ги знаех :D
User avatar
Bai Shushul
Потребител
Потребител
Posts: 981
Joined: 28 Jul 2008, 01:22

Re: Правила за запетая

Post by Bai Shushul »

Понеже няма какво да правя и за да съм полезен на някого… примерно на човек, който се интересува от лингвистика (езикознание)… Понеже една част от достъпа към сайта е чрез Google, ще напиша няколко реда.
Тази ми т.нар. „статия“ има за цел да ви осведоми за няколко пропуснати от издадените учебници случаи със запетаята. Неща, които не са включени в учебния материал, мисля. Защото, за да отделите пропуснатите знания (ако по български не сте поне за 6-) и искате да знаете много, без да учите българска филология, трябва да изчетете доста страници с научна литература. Това, освен че е трудоемко, отнема и доста време (то май и затова е трудоемко, като се замисля). Както е написана някога събраната история в „История славянобългарска“, аз, като един паисийхилендарски, ще публикувам ведно информация, събирана в „близкото“ настояще (като цяло оксиморон) от различни източници. Ще разберете и защо мразя преподавателите по български език и в какво ги обвинявам, че не са ме научили някога, а и дори че са ме лъгали, макар и неумишлено.
Цялото изкуство на правилното писане може да се събере в книга с 200 страници, не повече. Останалото е интуиция и прилагане на правилата (а те понякога са нелогични и си противоречат в различните издания…), нищо повече.
Преди да учим за случаите на запетаи, трябва да изясним запетаите. Те биват само 2 вида:
— Разделителна — синонимен знак на съюза и; низ от думи след нея не се огражда със запетаи по правилото за нея. Придава градация на текста, някои я наричат градационна.
— Скобна — също както при скобите, тя изисква затваряне от другата страна, щом е отворена. Използва се за ограждане на думи и изрази със собствено логическо ударение (такива, които не променят свойствата на останалите думи и изрази (не им взаимодействат пряко на синтактична основа). Към тях спадат обособените части, вметнатите думи и прочие.
Пунктуационните правила казват, че въвеждащи думи от рода на например, според мен, по мое мнение, следователно, аналогично, сякаш, като че ли не се ограждат със запетаи. Това отчасти, в по-голямата си част даже, е правилно, но прилича на обяснение на мъж към жена си къде е бил и какво е правил — стопроцентово правилно, но не изчерпателно, със спестени детайли.
Пропуснато е да се отбележи, че изрази като може би и наистина могат да имат собствено логическо ударение и запетаите могат да променят значението малко. Забележете разликата: Аз наистина ще си изпълня обещанието (=На практика ще го изпълня); Аз, наистина, ще си изпълня обещанието (=Аз, така е, ще си изпълня обещанието).
Правописният стандарт и учебният план изпускат да споменат, че ако въвеждаме изречение с че, когато, щом, ако и други и местоименни форми, изискващи запетая, и пред тях има дума, която ги пояснява конкретно и само тях, запетаята се изпуска. Например: Ще дойда само когато си поискам.; Ще дойда дори ако вали дъжд. Но когато подчиненото изречение е отпред, запетая се поставя: Дори ако вали дъжд, ще дойда.
В нито един учебник не е написано, че между вметнат израз и съюз се поставя запетая. Например: Следователно, акоНапример, за да
Не се споменава, че когато се говори, че при струпване на съюзи не се поставя запетая, става въпрос за същински съюзи: че, ако и прочие. При несъщински съюз и следващ същински се пише запетая! Например: Който, когато…; Затова, ако…. Когато имаме несъщински съюз и деепричастие или имаме несъщински съюз и въвеждаме изречение с причастие, запетая се пише! Например: Която, живеейки
Освен когато имаме еднородни части с и — и, има и други случаи на запетаи преди и. Възможно е да е нужна ограждаща запетая след подчиненото изречение, като следва и. Например: Човекът, когото търсеха, и другият… Ако главното изречение е след подчиненото и започва със съюза и, запетая се пише. Например: Само посмей, и ще видиш.
Между съюза и и следващо причастие или деепричастие запетая не се поставя. Например: Сюлейман извади меча и извиквайки
Много внимателно трябва да се анализира, когато имаме неколкократна употреба на съюза и! Понеже имаме разделителна запетая, когато имаме еднородни части, трябва да преценим дали имаме такива части. Трябва да усетим дали има градация. Например: На площада имаше и жени, и мъже, и деца. Тук имаме градация, имаме 3 логически ударения, независещи едно от друго: жени, мъже, деца. Запетаята е уместна. Нека видим друго изречение: Те го разбраха, и аз и ти го четохме, но... Тук имаме две логически ударения: те и аз и ти. В аз и ти и-то свързва словосъчетанието, връзката между и-тата не е градационна.
В CS-BG виждам масовата грешка на поставяне на запетая преди съюза или. В българския език запетаите не се поставят спрямо предварително определени думи!!! Или изисква скобна запетая, ако: а) въвежда израз и има значение на т.е.: За 5 лева, или 500 стотинки, може да се купи килограм кренвирши.; б) запетаята преди или затваря израз, изискващ затваряне: Ще убия човека, който ми попречи, или този… Ако имаме еднородни части или — или, както е с и — и, запетая имаме! Например: Или той, или аз.
Пред сказуемно определение не се поставя запетая! Например: Тя се разсъбличаше бавно на капака на колата.
Това е, общо взето. Това са случаи, неизяснени достатъчно в писмените издания. Само в отделни източници се срещат, което поставя намирането им под въпрос.
За докладване за грешки, за даване на предложения и за псувни — пишете!
User avatar
-lol-
®
Posts: 387
Joined: 27 Jan 2011, 11:46
Steam Community ID: Quadcorebg

Re: Правила за запетая

Post by -lol- »

Това се учи по БЕЛ. Добре е да се знаят тези пунктуационни правила , защото много хора спят или се чудят какво да правят в часовете , а като дойде време за писане , се чудят какво да правят.
User avatar
FreshBoy
Потребител
Потребител
Posts: 3
Joined: 03 Apr 2011, 20:58
Skype: mariomario8383
CS Nick: HauseR
Favorite version: CS: 1.6
Location: Плевен
Contact:

Re: Правила за запетая

Post by FreshBoy »

Мхм съгласен съм , че много деца не знаят правилата :) .. Кой знае как се пуска тема във форума моля кажете ?
Last edited by FreshBoy on 05 Apr 2011, 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
-lol-
®
Posts: 387
Joined: 27 Jan 2011, 11:46
Steam Community ID: Quadcorebg

Re: Правила за запетая

Post by -lol- »

FreshBoy wrote:Мхм съгласен съм , че много деца незнаят правилата :) .. Кои знае как се пуска тема във форума моля кажете ?
Хах човек , ти си направил 2 правописни грешки в това мнение. :reve: :reve: 1ва-незнаят- отрицателна частица НЕ се пише отделно от глагола! 2ра-кои-Форма за единствено число - кой.Кои е за множествено.
User avatar
pantera_43
Потребител
Потребител
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2011, 20:02
Skype: bobi20006
CS Nick: I LOvE Nikityyy
Favorite version: CS: 1.6
Location: София

Re: Правила за запетая

Post by pantera_43 »

:reve: :reve: :reve: :reve: :reve: А този които го е написал знае ли го или го е копирал от някои саит :reve: :reve: :reve: :reve:
Last edited by DeviLeR on 05 Aug 2011, 22:08, edited 1 time in total.
Reason: Много емотикони + безсмислен коментар! Следващият път ще бъде предупреждение!
User avatar
Bai Shushul
Потребител
Потребител
Posts: 981
Joined: 28 Jul 2008, 01:22

Re: Правила за запетая

Post by Bai Shushul »

pantera_43 wrote::reve: :reve: :reve: :reve: :reve: А този които го е написал знае ли го или го е копирал от някои саит :reve: :reve: :reve: :reve:
Благодаря за въпроса. Аз примерно мога да се похваля, че зная всичко написано от първия пост плюс написаното от мен.
User avatar
prazn0
Потребител
Потребител
Posts: 128
Joined: 04 Nov 2009, 15:59

Re: Правила за запетая

Post by prazn0 »

Много добре си го знам аз, а тебе като те гледам...известно време още ще си останеш на това ниво и заради такива като тебе ще сме на първо място по някои неща в Европа... :wink:
Post Reply

Return to “Училище”