Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

В този раздел ще се поместват уроците, свързани с програмирането и дизайна.
Post Reply
User avatar
Sentence.
V.I.P
V.I.P
Posts: 465
Joined: 02 Sep 2011, 13:42

Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by Sentence. »

Здравейте,

Първо искам да кажа, че ако темата не е в правилният раздел, моля да бъде преместена в правилният.

Сега тъй като доста хора ми пишат за заявки, но с объркани представи какво точно е дизайн, кодиране на дизайн или система, реших да напиша една тема, какво точно представляват.
Така... Да започнем:

Дизайнът:
Това е едно изображение, нарисувано (направено) с Adobe Photoshop, което представлява, това как би трябвало да изглежда една система или страница. Обикновено дизайните се правят простички и еднотипни. Тези дизайни нямат голям успех. Ако решите да ставате дизайнер, ще трябва да имате умения с програмата Photoshop, както и доста фантазия. Доста често, дизайнерите не прават пълният облик на страницата, а по 1-2 бокса, хедър и едно лого. Това не е дизайн, това е една драсканица. В дизайна трябва да се представят възможно най-много елементи от това как би трябвало да изглежда страницата. Като например: бутони, текстови полета, линкове, коментари и т.н. Обикновено дизайнерите не правят това. Общо взето, дизайнът е една пълна картинка как трябва да изглежда една бъдеща страница, като в нея трябва да е описано ( нарисувано ), колкото се може повече неща. Все едно гледате скрийншот на завършеният сайт. :)
Кодиран дизайн:
Това е една страница, написана с помощта на CSS & (x)HTML. Тя не съдържа никакви функции във себе си. Трябва да бъдат изобразени всички неща в него (бутони, линкове, текстови полета и прочие ). Кодираният дизайн е една статична HTML страница. Обикновено хората, които поръчват кодиране на дизайни, остават с впечатлението, че ще им бъде предоставено всичко готово. Говоря за админ панели, новини, коментари, чатове, анкети и т.н. Не е така. Кодираният дизайн както вече казах е една статична страница, без абсолютно никакви променливи. Завършеният вид на страницата, вече показваща се със браузъра ви :)
Система:
Ето това вече е напълно завършеният сайт. Системата съдържа всичко, което би трябвало да съдържа. Пример: Админ панели, чатове, коментари, анкети, потребителски и логин панели, регистрации и т.н. Всеки сайт има различна функционалност, в зависимост от това за какво се отнася той. Всеки сайт има нужда от различни функции. Примерно сайтовете за новини, те нямат нужда от логин и регистрации, както и от чат. Те се нуждаят от новини, коментари, админ панел, откъде да добавят новините си... За изработването на система вече са нужни знания по PHP и MySQL. Всяко от тях си има различни функции. PHP е за функционалността, а MySql е за записване на данните.
Как работи примерно една система за новини?
- От админ панела, си пишете новината. След като я напишете и натиснете бутончето ( най-често) "Изпрати", PHP кодовете, трябва да са написани така, че те да изпращат данните до MySQL Базата ви с данни, където те се записват. После там където трябва да се изкарват новините, отново PHP кодовете са написани така, че теглят информацията от тази БД ( база с данни ) и я изкарват като текст във страницата Ви.

Е това беше. Обясних ви какво означава дизайн, кодиран дизайн и система. Също така, ще ви кажа, ако желаете да научите някой програмен език, откъде и кой най-добре да учите според вашите интереси.

Ако искате да правите дизайни:
- Най-добре си свалете програмата Adobe Photoshop. Препоръчвам ви CS3 или CS5.1. След, което трябва да започнете да гледате малко уроци, за да ви станат ясни функциите на програмата. Аз ви препоръчвам да гледате от iTSchool или от WebTourist .
Ако искате да кодирате дизайни:
За тази цел, ще трябва да научите програмните езици CSS и HTML. Ако искате кодираният вид на страницата да е малко по-"разчупен" можете и да научите JavaScript. За тази цел ви препоръчвам да гледате уроци от VideoTutorials-bg. За CSS. Започнете от урок 1 и лека полека се изкачвайте нагоре. Но за да можете да кодирате, ще ви трябва html. Този език се изисква независимо какво правите: система или кодирвате дизайн. Този език ще ви е нужен. Него може да научите от тук. Отново започнете от урок 1 и вървете нагоре.
Ако искате да правите системи:
За тази цел, отново ще ви е нужен езикът HTML, както и PHP и MySQL. За тях не мога да ви препоръчам уроци, тъй като аз самият още не съм го научил този език, поради причината, че не мога да намеря подходящи уроци, които да мога да ги разбера и науча :) Потърсете с чичо ви google и може да попаднете на нещо, което ще ви е от полза.
Е това беше, дано съм Ви бил полезен.
*Урокът е писан от мен, Mutafow_ и позволявам копирането му в други сайтове и форуми, стига да напишете: Взет от cs-bg.info. Автор: Mutafow_.
User avatar
Plornt
Потребител
Потребител
Posts: 256
Joined: 10 May 2008, 11:23
Location: София, България

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by Plornt »

Полезно писание за баш начинаещите. :o Няма да е лошо да направиш урок за хората, които владеят html и css, но не знаят php, как да сглобят система с готови кодове. 8)
User avatar
r3flexx
Потребител
Потребител
Posts: 72
Joined: 19 Nov 2011, 19:48
Skype: r3flexr3flex
CS Nick: r3flex
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: CoreCriminaL

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by r3flexx »

Много ти благодаря Mutafow_ много ми помогна иначе още щях да търся тези неща.
User avatar
madafacus
Потребител
Потребител
Posts: 49
Joined: 15 Nov 2009, 20:51
Skype: bogi_1997
CS Nick: madafacus
Favorite version: CS: 1.6
Contact:

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by madafacus »

Мерси . Ако на някой му попаднат хубави уроци за PHP u MQSQL да пише тук ,ако може . :)
User avatar
BurnToBeEviL
Потребител
Потребител
Posts: 428
Joined: 01 Apr 2012, 19:39
Steam Community ID: vikAy

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by BurnToBeEviL »

Plornt wrote:Полезно писание за баш начинаещите. :o Няма да е лошо да направиш урок за хората, които владеят html и css, но не знаят php, как да сглобят система с готови кодове. 8)

Дам ще бъде полезно за хора като мен :)


Добър урок!
User avatar
d3agle
Форумен терорист
Форумен терорист
Posts: 1270
Joined: 21 Nov 2011, 17:36
Favorite version: CS: Global Offensive
Steam Community ID: rozovecadolnabg

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by d3agle »

Прочетох го и доста ми помогна. Браво SENTENCE. !!! :wink:
User avatar
tuN.nckocore
Потребител
Потребител
Posts: 58
Joined: 19 Jun 2010, 11:02
Skype: gadna.maina
CS Nick: R3sT iN HeLL
Favorite version: CS: 1.6

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by tuN.nckocore »

Sentence. wrote:Здравейте,

Ако искате да правите системи:
За тази цел, отново ще ви е нужен езикът HTML, както и PHP и MySQL. За тях не мога да ви препоръчам уроци, тъй като аз самият още не съм го научил този език, поради причината, че не мога да намеря подходящи уроци, които да мога да ги разбера и науча :) Потърсете с чичо ви google и може да попаднете на нещо, което ще ви е от полза.
Едно от най-добрите места за мен е сайта на Gatakka ! Това е невероятен сайт. Невероятен човек. И обяснява кат за малоумник. Човек с много стаж и години опит. И опит с презентирането. Може да намерите от до в Nau4i.me ! Само гледайте да гледате негови уроци, защото са с най-добро качество и има свествен глас човека. Не като по другите сайтове некви или лапетии, или като тоя от VideoTutorials с някакъв педалски глас (лично мнение де, това е друг въпрос).
Както и да е.. В Научи.ме има абсолютно всичко поднесено/представено по перфектен начин !!CSS / HTML / JS / PHP / MySQL / MVC / Linux и безброй други неща. Има от нулата как да си изградите "писан" форум, не рисуван. И т.н. и т.н.
User avatar
BurnToBeEviL
Потребител
Потребител
Posts: 428
Joined: 01 Apr 2012, 19:39
Steam Community ID: vikAy

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by BurnToBeEviL »

tuN.nckocore wrote:
Sentence. wrote:Здравейте,

Ако искате да правите системи:
За тази цел, отново ще ви е нужен езикът HTML, както и PHP и MySQL. За тях не мога да ви препоръчам уроци, тъй като аз самият още не съм го научил този език, поради причината, че не мога да намеря подходящи уроци, които да мога да ги разбера и науча :) Потърсете с чичо ви google и може да попаднете на нещо, което ще ви е от полза.
Едно от най-добрите места за мен е сайта на Gatakka ! Това е невероятен сайт. Невероятен човек. И обяснява кат за малоумник. Човек с много стаж и години опит. И опит с презентирането. Може да намерите от до в Nau4i.me ! Само гледайте да гледате негови уроци, защото са с най-добро качество и има свествен глас човека. Не като по другите сайтове некви или лапетии, или като тоя от VideoTutorials с някакъв педалски глас (лично мнение де, това е друг въпрос).
Както и да е.. В Научи.ме има абсолютно всичко поднесено/представено по перфектен начин !!CSS / HTML / JS / PHP / MySQL / MVC / Linux и безброй други неща. Има от нулата как да си изградите "писан" форум, не рисуван. И т.н. и т.н.
Съгласен съм с теб... Иван много добре обяснява! И се чудех дали да му постна уроците по php тук... 30урока са...
User avatar
tuN.nckocore
Потребител
Потребител
Posts: 58
Joined: 19 Jun 2010, 11:02
Skype: gadna.maina
CS Nick: R3sT iN HeLL
Favorite version: CS: 1.6

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by tuN.nckocore »

BurnToBeEviL wrote:
Съгласен съм с теб... Иван много добре обяснява! И се чудех дали да му постна уроците по php тук... 30урока са...
Няма нужда да се хабиш. Иначе и аз съм си го мислил. Просто да направят няколко цъкания и да имат търпение да ги изгледат. Това е най-добрия човек за мен. Най-добрите презентации/уроци. няма друг.
User avatar
StreeT IzroD
V.I.P
V.I.P
Posts: 220
Joined: 01 Aug 2013, 11:45
Skype: riko_991
CS Nick: {3xPeRTs}-PrO
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: enriko_ok
Location: Greece™
Contact:

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by StreeT IzroD »

прочетох урока доста добър е и мисля че ще помогне на много хора които се опитват да си направят дизаин,кодиран дизаин или готова система :-)
User avatar
zyppex
Потребител
Потребител
Posts: 27
Joined: 09 Mar 2014, 20:28
Skype: mons7erye
CS Nick: zyppex
Favorite version: CS: 1.6

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by zyppex »

Добър урок :o :o
Last edited by Krustevv on 16 Jan 2015, 22:27, edited 1 time in total.
Reason: Неаргументиран коментар
User avatar
Krassimir
Потребител
Потребител
Posts: 83
Joined: 03 Jan 2015, 00:55
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: Krassimir
Location: Дружба 2
Contact:

Re: Какво е дизайн, кодиран дизайн и система?!

Post by Krassimir »

Това не е точно урок. Това е описание на 3-те най-важни неща.
Кратко и ясно си представил най-важната информация.
Лично аз си кодирам дизайните с notepad++.
Относно труда ти 10/10
Post Reply

Return to “Учебни теми”