Една критика до всички или с други думи - един важен урок

Графичен, уеб дизайн и т.н.
Locked
User avatar
DamnedFishBG
Основател на cs-go.bg
Основател на cs-go.bg
Posts: 196
Joined: 31 Jan 2010, 17:30
Skype: Deadlycreeperbg
Favorite version: CS: Global Offensive
Steam Community ID: damnedfish

Една критика до всички или с други думи - един важен урок

Post by DamnedFishBG »

Здравейте. Реших се да напиша тази тема, защото вече всеки втори се има са уеб- дизайнер, графичен дизайнер и тн. и дори се опитва да изкарва пари с това. Дано се спрете с тези глупости или поне ако продължите, нека хората да разберат за какво Ви плащат и дали въобще ТРЯБВА да Ви плащат. Нека започнем.

За начало - всеки има Adobe Photoshop свален от Zamunda/TPB на PC-то си и си мисли, че след като може да оразмери картинка (неправилно естествено, 90% от преоразмеряванията в картинките Ви не се ползват пропорции и ако в картинката има човек, то неговата глава бива сплескана или направена във вид на яйце), напише текст (дори с грешно настроен АА), използва готовите shapes (отново с грешни пропорции), да ползва на грешно място stroke, да трие криво с мека гума (надали знаят дори, че има и block гума или пък, че е почти задължително shift да се ползва докато се трие) и така нататък, вече е станал уеб- дизайнер, графичен дизайнер, brand дизайнер, продуктов дизайнер и какво ли още не. Е познайте. Те не са такива. Те са едни тулупи на по 12-13, дето си нямат и понятие от английски (или то е доста бедно), които имат прекалено голям е-пенис (запознатите знаят какво значи това, не е нещо обидно или някаква нападка), да не говорим пък дали въобще знаят как се започва даден бизнес (вкл. като фрийлансър), как се говори с определен тип клиент, за да спечелиш неговото доверие и как да го накараш да избере теб, вместо някой друг и тн. Това цялото е голямата грешка и затова хората се подвеждат. Те си мислят, че щом го може някой на 12-13, значи всеки може да драсне 2 квадрата, да ги оцвети (грозно при това) и хоп - дизайна е готов. Не е така. Не случайно има хора за тази цел, които са наречени уеб- дизайнери. Обикновенно те са креативни, иновативни, имат стил и друг начин на виждане над нещата. Тук в този форум, ще съм честен, има максимум 2 човека, които знаят какво правят и имат това виждане над нещата. То е специфично и малко хора го имат. За пример ще дам това: цъкни (нищо лично към автора, които и да е той, просто го грабнах директно след отваряне на някаква случайна тема). Какво можете да си кажете на пръв поглед ? Че е перфектен и защо за бога го давам като пример? Ако е така, то вашето виждане определено НЕ Е нещо по- различно от на обикновенния човек. На пръв поглед аз виждам няколко грешки:
  1. окото не се фокусира на правилното място;
  2. цветовата гама е различна навсякъде - фона е нещо между синьо и съвсем лек нюанс на лилаво, менюто е синьо-зелено, а надоло окото някак си пак губи фокус на главното съдържание на уеб- страницата, също и бутоните са между светло синьо и 90% сиво, което пък пречи да се забележат въобще, че са там и че са бутони;
  3. логото не се слива с самия дизайн, някак си не влиза в стила му;
  4. позиционирането не е направено правилно (пример: вертикалното центриране между логото и банера);
  5. използвани са няколко вариянта на AA на шрифта и то грешно (АА - anti-aliasing; заглаждане на ръбовете на шрифта);
  6. някак си беден на съдържание, особено за такъв вид тематика
.

И отново ще кажа - на пръв поглед, не съм се вглеждал в него, а просто го огледах за 15-20 секунди. И след всичко това, се обзалагам, че на част от вас им направи впечатление поне една от изписаните пет точки след втори поглед над дизайна. За мен това е очевидно, но за обикновенния потребител не е, защото той няма моя опит и моето виждане. Следователно, извода е, че дизайнера е или новак, или просто не забелязва елементарни грешки (което отново води към първото; цикъла се повтаря). Та направете си сметката дали да го изберете и дали си струва това да е вашето представяне пред хората и обществото (особено ако сте някаква фирма и се представите така пред клиентите си).

Следващото нещо, което искам да Ви кажа е как вървят цените и кое е висока и кое е изгодна цена (за средностатистическия човек от неопределена държава). Една цена от рода на $200+ за това(независимо, че едва ли се продава и е портфолио на уеб- дизайнер(и)) може би ще Ви се стори супер огромна. Но пък дизайна е хубав, нали ? Е цената му според мен е около $250-300 и е доста прилична, като се има напредвид, че това е направено от професионалист и експерт, отделно, че е перфектен до последния пиксел). Вече зависи дали за вас това е изгодна сума или не, но сума като тази е нещо нормално за един средностатистически човек, които си отваря фирма и иска да е добре представен пред клиентелата си. Вероятно се питате, защо по- дяволите тази сума е изгодна? Защото просто за едното лого ще ви вземат доста солена цена, да не говорим дизайн, който е, както казах, перфектен до последния пиксел. А тук се продават масово за СМС от 2.40-6.00лв. с ДДС (подчертавам го, защото те взимат някакви стотинки от цялата тази сума), следователно правете си сметката какво е качеството, независимо, че все пак не е нещо професионално. И тук смятам, че се изказах и не мисля да влизам в повече подробности относно цените.

И сега дойде нещо, което е доста важно за "дизайнерите" - КАКВО ЗА БОГА Е УЕБ-ДИЗАЙН И ГРАФИЧЕН ДИЗАЙН ?
Да почнем с уеб- дизайна - това е дизайна и стила на една уеб- страница. Тук влизат доста категории дизайн, като започнем с главната част и стигнем до дребни работи като дизайн на интерфейса. Стандарти Н-Я-М-А НИКАКВИ, ОСОБЕНО в размерите - средната широчина на сайт е 960px, но може да варира МНОГО, а размерите на самият документ може да са АБСОЛЮТНО всякакви - примерно 1000x900 (моят минимум), 1620x2005px, 1204x902px и тн. И да подчертая - ЛОГОТО НЕ СЕ ПРАВИ ОТ УЕБ- ДИЗАЙНЕР, А ОТ СПЕЦИАЛИЗИРАН ГРАФИЧЕН ДИЗАЙНЕР, РАБОТЕЩ С ВЕКТОРНИ ПРОГРАМИ! (не се изключва възможността определен уеб- дизайнер да владее и това, което не е нещо изненадващо). Да преминем натам.

Графичен дизайн - що е туй ?! Това е човека, който се занимава с иконките, брандинг, лого дизайн, списания и въобще всякакви видове визуална комуникация. Определени размери отново няма, но обикновенно се работи в ОГРОМНИ размери и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с ВЕКТОРНИ ГРАФИКИ И ПРОГРАМИ!

А сега ще направим обобщение, че двете нямат НИЩО ОБЩО, за да ги пречислявате към една сфера. Това са две различни сфери и все едно да казвате на портокала и мандарината, че са портокали и двете.

И като за последно мислех да напиша една критика до всички дизайнери, но няма смисъл, тъй като ще обобщя всичко по- горе. Единствено мога да им дам съвети да спрат да качват първите си опити в форума, да започнат да четат дизайнерски блогове за да са в крак с модата както се казва и да правят повече уроци, независимо дали са уеб- дизайн или не. Вие придобивате едно виждане за пропорциите на всеки един елемент, как да смесвате правилно определени цветове и да владеете ефектите на максимално ниво (примерно един ефект да можете да го правите по 10 начина и винаги да го правите по най- рационалния). Дано се вслушате и спрете да пускате цветни 2D гробища в раздела за дизайн, също и да ги продавате, защото те нямат никаква стойност.

И за край да сложим любимата фраза на Kido, както и една от моите любими - "Good artists copy, great artists steal - Pablo Picasso"


PS. Може да има грешки, ама не ми се гледа да ги оправям - исках да си дам мнението и да Ви кажа как стоят нещата и да си намалите малко е-пениса, за да пасва на вашето ниво. Може и да съм изпуснал нещо, но все пак гледах да покрия всичко важно, което трябва да се знае.
PS2. Нищо лично към НИТО един човек от форума - това се отнася за всички.
PS3. Моля модераторите да НЕ заключват темата, а единствено да е преместят ако е в грешен раздел, защото се допитах до два модератора и двамата ми казаха да пусна тук темата.


Късмет и успех на всички. :)
User avatar
Enigma.
V.I.P
V.I.P
Posts: 299
Joined: 11 Jul 2012, 16:56
Contact:

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by Enigma. »

То не да ти изтрият темата, а трябва да ти я закачат да има да четат..
За всичко си много прав, respect (много рядко отдавам почит на някой), whateva' всички в форума са такива и ето я процедурата им за направата на "уеб" (въпреки, че смесват всичко, но не индивидуално) дизайн:
- отварят PS-то, правят си едно докуменче, разгледали са преди това 5-6 дизайна и им дошла надъхвацията да направят нещо ново. Започват работа, усещат затруднения и си викат "бе дай да направя някой ре-дизайнче, то никой няма да разбере" и ето го готов е.
Всъщност всички по някакъв начин крадем идеи, това не е престъпление и най-добрите го правят и то става вече като си погледнал някакъв дизайн и мозъка ти го е запаметил, дори да не си искал да вземеш идея от този дизайн, той вече пътува в мозъка ти и вземаш нова идея.
Също така едно 95% от считащите се дизайнери тук уж се пишат "уеб дизайнери" пък 1 уеб дизайн го правят цялостно от тях, дори с крадено лого, но нали трябва да свършат работата на клиента и да продадат дизайна за 2.40.
В случая и мене не искам да ме считате за хейтър, но все някой трябваше да драсне истината за "протата" и този някой беше god_of_cs, аз просто доливам чашата..

Преди доста време и аз се считах за добър и докато един ден не влязох в da и видях колко изумителни дизайнери има там и колко идеалисти на 1 място, и все пак това ми даде мотивация да започна да се уча по усърдно. Аз се занимавам с PS (и малко AI) от около 3 години с прекъсвания и житейския ми опит ме научи, че никога нещо не стига, винаги трябва да знаеш повече и повече, а не да се имаш за 100% пълноценен.
И аз не се имам за добър дизайнер и не съм продал толкова дизайни, но мисля адекватно на това. Пожелавам на практикуващите дизайнери да продължат напред и да не спират да се занимават, днеска вземат 2,40лв от дизайн, утре може да вземат 240лв от дизайн, всеки почва от някъде.
#написано от 1 обикновен потребител..

П.П: Извинявам се за грешките, ако съм допуснал някоя..
User avatar
ReallistCC
Потребител
Потребител
Posts: 616
Joined: 21 Jan 2011, 16:35
Skype: niki_jmakin
CS Nick: BCA # 'Alone (-_0
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: alonepowa
Contact:

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by ReallistCC »

Като за начало за един професионалист, е изключително важно да има лицензирана, закупена от Adobe, или от който и да е друг дистрибутор на подобен вид софтуер, програма. Защото ако тръгнеш да отваряш фирма, студио или каквото и да е в което целиш продажбата на Лога, визитки, иконки (Графичен дизайн) или стил на един уеб сайт (Дизайн[Уеб дизайн]), и по някаква случайност се издигнеш а продължиш да ползваш нелицензиран, фалшив ключ/key, ще бъдеш глобен, съден, за нарушаване на авторските права на Adobe или който и друг дистрибутор да е, щот' аз съм сигурен че никой в тоя форум няма купен Photoshop/Illustrator/Flash/After Effects или който и друг софтуер предоставен от Adobe (Включително и аз).
Пък за безценицата в България, нормално, само фирмени сайтове ще намериш който купуват дизайни за по над 250+ лева, рядкост е да срещнеш частник Българин, който да задели над 100 лева за уеб дизайн. Само като кажа че в contest-ите в 99designs има цени като 1500 че и повече долара, ми става лошо от това да продадеш дизайн за 5 лева, колкото и мижав да е той :D
Найдене, аз лично съм на мнението че повечето пичове от хората (Не че аз съм 'pro' де), дори нямат никакъв напредък, поради простата причина че не се намира човек който да им даде 100% добър CnC (критика, за newbie-тата), те по темите в Лични Изработки коментират хора който само казват "Браво, добре е, няма нищо нередно, много ми харесва, 10/10", как човек да се научи, след като някой му замъглява преценката казвайки за една изработка че е добра, след като не е?!
Па да не говорим за грозните redesign-ове на oldfashion дизайни който продължават и продължават и продължават, ли продължават да правят, FFS m8s, направете редизайн на някой добър дизайн от dA, който е на мода сега, и го пуснете free като сте надъхани?
User avatar
Chas
Потребител
Потребител
Posts: 21
Joined: 25 Nov 2013, 20:51
Skype: godlike.info
Steam Community ID: chas15
Location: София
Contact:

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by Chas »

Има много хора който даже не зная какво е PhotoShop та чат да се занимавам професионално . Photoshop - въведение :) .
Photoshop е продукт на Adobe Systems, за това и пълното му наименование е Adobe Photoshop.

Фотошоп е програма, предназначена за обработка на растерна графика. Растерната графика е специфична с факта, че изображението се представя като съвкупност от точки (самите пиксели). Това е и причината, заради която, когато увеличим някоя снимка (растерно изображение), тя се размазва и се пикселизира - дори могат да се забележат цветовете на отделните пиксели. При растерната графика изобразената сцена не може да бъде разглеждана от други гледни точки.

Photoshop е програма, с която наистина могат да се правят чудеса. Растерите могат да претърпят толкова много и различни обработки с Фотошоп, а крайният резултат да е напълно реалистично изображение.

Преди да започнете каквато и да е обработка на Photoshop, трябва да сте наясно за какво ще използвате крайния продукт. В най-общия смисъл - дали ще го разпечатвате или не. Основните неща преди започването на проекта са при създаването на работния файл. Ако ще печатате крайното изображение, то му задайте по-висока резолюция в началото (resolution) - около 300, това се прави, ако задавате размера на документа в единици, различни от пиксели; също така на Color Mode трябва да преминете в CMYK color. Най-често използваните цветови модели са CMYK и RGB, като те не се отнасят единствено и само за Photoshop. RGB (съкратено от Red, Green и Blue) е адитивен модел, докато CMYK(съкратено от Cyan, Magenta, Yellow и Blak) - субтрактивен.

Разширенията за файловете на Photoshop са .PSD и .PDD. Те позволяват да се съхраняват обработените слоеве, пътеки и канали. Програмата Фотошоп позволява да се запазват файлове в други разширения - например .BMP, .GIF, .ESP, .JPEG, .TIF и други. Източник a

Видео как да направим АВАТАР на Photoshop.
http://www.youtube.com/watch?v=SQ2_kkwX8Vc
Що е глафичен дизайн ?
Графичния дизайн е изкуство или професия на визуалната комуникация, която съчетава изображения, думи и идеи, които да предават информация на публиката.



Графичния дизайн има дълбоко въздействие върху нашето ежедневие. Може би е трудно да си представим как графичния дизайн ни заобикаля и оказва влияние върху нас. Всичко от разписанието на вашия автобус, билбордове, списания, филмови плакати, телевизионни реклами, графики върху тениската до Интернет страницата,която гледате точно сега - всички тези неща и още много други са дело на графичен дизайнер, чиято роля е да информира, да организира, да стимулира, да убеждава, да си взаимодейства с вас по най-ефективния и визуално привлекателен възможен начин. Те са отговорни за организирането и използването на елементи на различни видове медии. Тези елементи включват: илюстрации, фигури, цвят, текстура. Те създават визуални концепции, на ръка или с компютърен софтуер като Adobe Illustrator , Photoshop или In Design .



Графичния дизайн е навсякъде около нас – в сутрешният ни вестник, докато пътуваме до работа или на корицата на любимата ни книга. Най-честите форми включват: уеб сайтове, лого, визитки, обяви, плакати, брошури, билбордове, оформление на книгата, опаковка на продукта, корица на списание.



Графичният дизайн е процес на избор и организиране на думи, образи и послания във форма, която комуникира и влияе на неговата публика. Той съчетава творчество и формални характеристики на изобразителното изкуство с подход, ориентиран към публиката на маркетинга, за да създаде ефективна визуална комуникация.За разлика от изобразителното изкуство,той винаги е в услуга на нуждите на клиента. Дизайнерите анализират данни за предвидената аудитория, като клас на публика, пол, образование, покупателни навици, личностни черти, любими списания, телевизионни предавания и т.н. Целта е да се създаде нещо, което е приятно за окото, и получава вниманието на зрителя.
Според мен тази тема , трябва да се закачи !
Last edited by Chas on 04 Dec 2013, 15:59, edited 2 times in total.
User avatar
Wakaflocka
V.I.P
V.I.P
Posts: 1137
Joined: 12 Jun 2012, 15:56
Location: У кръчмата на село

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by Wakaflocka »

#Chas, това цялото си го копирал от тук. Аз няма какво да кажа по темата, защото не се занимавам вече. Не съм бил много добър, макар че винаги съм имал хъс да продължавам и да уча. Нямам време да се занимавам вече, а и желанието ми е отмина. Всеки втори се има за дизайнер, катʼ видях един ефект от един безплатен аватар. Не знам преди как е било, но сега всичко е толкова объркано… Всеки втори си мисли, че е дизайнер и когато му кажеш критики започва да те обижда.
User avatar
INSPIRING
Потребител
Потребител
Posts: 233
Joined: 21 Jul 2012, 10:49
Skype: halilskii
Favorite version: CS: Global Offensive
Location: Търговище
Contact:

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by INSPIRING »

такива хора като теб трябва да се запомнят ...
искам хората да се замислят на това което си написал толкова минути дори ако не и час
User avatar
sliddex
Потребител
Потребител
Posts: 9
Joined: 11 Dec 2013, 21:58
Favorite version: other
Contact:

Re: Една критика до всички или с други думи - един важен уро

Post by sliddex »

Всеки има правото да изтегли PS от Zamunda / PirateBay и да си работи. Нали трябва човек да се упражнява? И все пак едва ли и ти си купил PS, ако го използваш? Такава инвестиция в нашата държава се прави, когато може да я избиеш с умения. Също така за уеб дизайн има безплатна алтернатива - Gimp. :) Иначе какво те грее като някой си продал дизайна за 2,40лв. СМС? Ти нали си дизайнер? Едва ли някой аматьор ще ти вземе дяла.
Locked

Return to “Дизайн”