Пишете по-подредено! :)

PHP, MySQL, Javascript, XHTML и др.
User avatar
Rollplay_EU
Потребител
Потребител
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2013, 00:10

Пишете по-подредено! :)

Post by Rollplay_EU »

Здравейте,

Ето няколко съвета от чичо ви GetOut :D:

1. Не правете 100 конфиг файла на едно и също нещо - свърване с една и съща база данни - ненужно е и само товари :)
2. Не инклудвайте (вмъквайте) винаги конфиг файл във всяка заявка към базата данни - ненужно е. Инклудвайте по веднъж най-отгоре на страницата и толкова - повече не ви е нужно :)
3. Слагайте главните настройки на сайта (като заглавие, линк към форума и т.н) в конфиг файла и след това ги изваждайте с echo... пример:

Декларирали сме в конфиг файла променливата $urltosite = "http://rollplay.eu/"; и искаме да я изведем някъде -> <?php echo "$urltosite"; ?> и готово. Ако решите да смените домейна примерно дори разширението от .eu (Примерно) на .bg (примерно) трябва да се ровите и да се чудите къде сте написали с .еу и да сменяте наред... Така ще ви спести доста работа в бъдеще...
4. Правете сайта си с модули примерно: if и else (като c++) ако е равно на 1 - да се изведе резултата ако е 0 да не се изведе (примерно). пример:
Декларирали сме в конфиг файла променливата $chat = "1"; и искаме да я изведем примерно в index.php

Code: Select all

<?php
if($chat !== 0) {
echo "Тук извеждаме това което искаме";
}
?>
Това също би ви спестило мъки ако сте
5. Пишете на ООП - тогава всичко ще ви бъде по - подредено. Всичко може да го смените много лесно :) Има много уроци в нета дори наскоро sHoRt пусна урок за теймплейт система която би ви била от полза :)

Ами това е горе долу. Може да видите тази снимка :)

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 7730_n.jpg

:)

Още съвети от други потребители:
pLaMeNe wrote:Нещото което най-много ме дразни при чуждите кодове, е че всичко е наблъскано в една линия.
Имам в предвид indenter/unindenter, подреждане навътре в реда според функцията.

Винаги си подреждайте кода, да не е на една линия с целия код, ако сте ме разбрали.
Старайте се кода ви да е подреден, във всякакви отношение дори и само вие да имате достъп до него.
sHoRtBG wrote:Нека да драсна още няколко съвета:
Когато създавате функции, обекти, класове, променливи или каквото и да е правете името ясно! (Тоест ако ще съдържа да речем масив с потребители името го направете примерно "users" а не нещо от рода на "vtbst".)
Имената на функции, обекти, класове, променливи или каквото и да е да са на Английски, защото ако някой друг след няколко години го погледне и се наложи да промени нещо а той е да речем от Италия едва ли ще разбере името "potrebitel". (За пример ако не знаете Гръцки дали ще се сетите че "xristi" е потребител?!?!)
Когато правите конфиг файлове създавайте коментари за това което се намира на важните места.
Съвет от втора "необходимост" е да създавате настройките като на пример mysql данните за потребител, парола и т.н. в масив, за да можете по-късно ако ви се наложи да ги извикате без да търсите отново из файловете кое къде е и какво е.
Научете се да правите всичко независимо от другите файлове и части от кода! (Нека всяка част от кода ви да работи независимо от другата, нека да не я интересува дали в другата част всичко ще се працака, единственото което да я интересува да бъде вход и изход на информацията, не да викате част от кода който се намира чак зад още 20/30 файла и 5/6 папки. Това е много нервиращо особено ако го разглежда някой друг. Все пак си го набийте в главите че никой няма да тръгне да търси нещо файл по файл и да се чуди къде се дефинира и какво прави то..)
Никога не слагайте излишни неща в даден файл! (ЗАПОМНЕТЕ ГО!!!) Не може да направите файл да речем user.php и вътре да наблъскате код от коментарите или новините.. Така едва ли не си подписвате "смъртен акт".
Точно това последното като го вида в някоя система направо откачам, и ми идва да хвана автора и да му навра главата в задн*ка...
И пак тези съвети които дадох са най-обикновени и виждам че на последно време всеки един се прави на програмист а кода му прилича на небръсната мишница на 90 годишен дядка...
Поздрави :)
Last edited by Rollplay_EU on 25 Feb 2013, 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
sHoRtBG
V.I.P
V.I.P
Posts: 208
Joined: 23 Jul 2010, 15:14
Skype: short.bg
CS Nick: sHoRt
Favorite version: CS: 1.6
Location: Сливен, България | Атина, Гърция

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by sHoRtBG »

Нека да драсна още няколко съвета:
Когато създавате функции, обекти, класове, променливи или каквото и да е правете името ясно! (Тоест ако ще съдържа да речем масив с потребители името го направете примерно "users" а не нещо от рода на "vtbst".)
Имената на функции, обекти, класове, променливи или каквото и да е да са на Английски, защото ако някой друг след няколко години го погледне и се наложи да промени нещо а той е да речем от Италия едва ли ще разбере името "potrebitel". (За пример ако не знаете Гръцки дали ще се сетите че "xristi" е потребител?!?!)
Когато правите конфиг файлове създавайте коментари за това което се намира на важните места.
Съвет от втора "необходимост" е да създавате настройките като на пример mysql данните за потребител, парола и т.н. в масив, за да можете по-късно ако ви се наложи да ги извикате без да търсите отново из файловете кое къде е и какво е.
Научете се да правите всичко независимо от другите файлове и части от кода! (Нека всяка част от кода ви да работи независимо от другата, нека да не я интересува дали в другата част всичко ще се працака, единственото което да я интересува да бъде вход и изход на информацията, не да викате част от кода който се намира чак зад още 20/30 файла и 5/6 папки. Това е много нервиращо особено ако го разглежда някой друг. Все пак си го набийте в главите че никой няма да тръгне да търси нещо файл по файл и да се чуди къде се дефинира и какво прави то..)
Никога не слагайте излишни неща в даден файл! (ЗАПОМНЕТЕ ГО!!!) Не може да направите файл да речем user.php и вътре да наблъскате код от коментарите или новините.. Така едва ли не си подписвате "смъртен акт".
Точно това последното като го вида в някоя система направо откачам, и ми идва да хвана автора и да му навра главата в задн*ка...
И пак тези съвети които дадох са най-обикновени и виждам че на последно време всеки един се прави на програмист а кода му прилича на небръсната мишница на 90 годишен дядка...
User avatar
pLaMeNe
Потребител
Потребител
Posts: 488
Joined: 13 Aug 2010, 10:18
Skype: pacho-7
CS Nick: pLaMeN
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: pafchy
Location: Стара Загора

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by pLaMeNe »

Нещото което най-много ме дразни при чуждите кодове, е че всичко е наблъскано в една линия.
Имам в предвид indenter/unindenter, подреждане навътре в реда според функцията.

Винаги си подреждайте кода, да не е на една линия с целия код, ако сте ме разбрали.
Старайте се кода ви да е подреден, във всякакви отношение дори и само вие да имате достъп до него.
User avatar
game-stats.eu
Потребител
Потребител
Posts: 71
Joined: 16 Oct 2010, 15:53
Favorite version: CS: Global Offensive

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by game-stats.eu »

Първия който каза нещо смислено по темата
Шорт ще ми обясниш ли аджеба защо да си пиша функциите задълже на английски ,след като ще ползвам само аз кода?
Към измамника - брат кви 1-ци кви пет лева ? Няма ли да е по-добре да се ползва база данни за това ? Или всеки път ще редактираш файла?
// Абе нетепад няма ли функция сам да подрежда кода, нещо не я намирам?
pLaMeNe wrote:Нещото което най-много ме дразни при чуждите кодове, е че всичко е наблъскано в една линия.
Имам в предвид indenter/unindenter, подреждане навътре в реда според функцията.

Винаги си подреждайте кода, да не е на една линия с целия код, ако сте ме разбрали.
Старайте се кода ви да е подреден, във всякакви отношение дори и само вие да имате достъп до него.
User avatar
sHoRtBG
V.I.P
V.I.P
Posts: 208
Joined: 23 Jul 2010, 15:14
Skype: short.bg
CS Nick: sHoRt
Favorite version: CS: 1.6
Location: Сливен, България | Атина, Гърция

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by sHoRtBG »

game-stats.eu wrote:Първия който каза нещо смислено по темата
Шорт ще ми обясниш ли аджеба защо да си пиша функциите задълже на английски ,след като ще ползвам само аз кода?
Към измамника - брат кви 1-ци кви пет лева ? Няма ли да е по-добре да се ползва база данни за това ? Или всеки път ще редактираш файла?
// Абе нетепад няма ли функция сам да подрежда кода, нещо не я намирам?
pLaMeNe wrote:Нещото което най-много ме дразни при чуждите кодове, е че всичко е наблъскано в една линия.
Имам в предвид indenter/unindenter, подреждане навътре в реда според функцията.

Винаги си подреждайте кода, да не е на една линия с целия код, ако сте ме разбрали.
Старайте се кода ви да е подреден, във всякакви отношение дори и само вие да имате достъп до него.
Мисля че говорите за индентване на кода?
Смисъл да е така:

Code: Select all

function blabla{
        echo "blabla";
}
не така:

Code: Select all

function blabla{
echo "blabla";
}
User avatar
game-stats.eu
Потребител
Потребител
Posts: 71
Joined: 16 Oct 2010, 15:53
Favorite version: CS: Global Offensive

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by game-stats.eu »

sHoRtBG wrote: Мисля че говорите за индентване на кода?
Смисъл да е така:

Code: Select all

function blabla{
        echo "blabla";
}
не така:

Code: Select all

function blabla{
echo "blabla";
}
Да точно ползвам нотепад++ и съм от ламерите които не си подреждат кода и после става мазало ако търся нещо
Имали вградена функция или аз трябва да го подреждам ако е така някакво съвети насоки?
User avatar
sHoRtBG
V.I.P
V.I.P
Posts: 208
Joined: 23 Jul 2010, 15:14
Skype: short.bg
CS Nick: sHoRt
Favorite version: CS: 1.6
Location: Сливен, България | Атина, Гърция

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by sHoRtBG »

netbeans си го има вградено, свали и тествай! :) За notepad++ не знам да има вградено нещо, аз лично пиша на notepad++ и си го индентвам сам с TAB. :)
User avatar
vank1ta
Потребител
Потребител
Posts: 148
Joined: 06 May 2012, 17:36

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by vank1ta »

Здравейте,
NetBeans товари доста и затова не я харесвам програмата и ползвам Sublime Text която е доста лекичка и удобна и го има вградено индентването както в NetBeans, но разликата е, че програмата е доста лека и удобна... :)
User avatar
3au0
Потребител
Потребител
Posts: 8
Joined: 06 Dec 2012, 20:15
Contact:

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by 3au0 »

Много полезно! :)
User avatar
Flex.
Потребител
Потребител
Posts: 179
Joined: 10 May 2012, 16:13
CS Nick: Flex.
Favorite version: CS: 1.6

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by Flex. »

Не работи линка за снимката/изображението
User avatar
UnknownBGPlayer
Потребител
Потребител
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2013, 23:34
CS Nick: UnknownBGPlayer
Favorite version: CS: Global Offensive
Steam Community ID: gstamoss

Re: Пишете по - подредено! :)

Post by UnknownBGPlayer »

BUMP :)

нека темата да ви е полезна :)
User avatar
iNikolaew
Потребител
Потребител
Posts: 11
Joined: 26 Sep 2014, 13:07
Skype: тцтц.. да ви .. и келешите ...
CS Nick: тцтц.. да ви .. и келешите ...

Re: Пишете по-подредено! :)

Post by iNikolaew »

За по-мързеливите "програмисти" .. http://beta.phpformatter.com/ // подреждане на php код

Code: Select all

<?php
function redirect($new_page = "index") {
            $host= $_SERVER['HTTP_HOST'];
$uri      = (strlen(dirname($_SERVER['PHP_SELF'])) < 2 ) 
                        ? null : dirname($_SERVER['PHP_SELF']);
    header('Location: http://'. $host . $uri . '/' . $new_page);
                                        die();
}
?>
..

Code: Select all

<?php
function redirect($new_page = "index")
{
    $host = $_SERVER['HTTP_HOST'];
    $uri  = (strlen(dirname($_SERVER['PHP_SELF'])) < 2) ? null : dirname($_SERVER['PHP_SELF']);
    header('Location: http://' . $host . $uri . '/' . $new_page);
    die();
}
?>
User avatar
Charlike Mike Reagent
Потребител
Потребител
Posts: 395
Joined: 29 Jun 2012, 12:28
CS Nick: Deusch. или BashCaroline#
Favorite version: CS: 1.6
Contact:

Re: Пишете по-подредено! :)

Post by Charlike Mike Reagent »

iNikolaew wrote:За по-мързеливите "програмисти" .. http://beta.phpformatter.com/ // подреждане на php код

Code: Select all

<?php
function redirect($new_page = "index") {
            $host= $_SERVER['HTTP_HOST'];
$uri      = (strlen(dirname($_SERVER['PHP_SELF'])) < 2 ) 
                        ? null : dirname($_SERVER['PHP_SELF']);
    header('Location: http://'. $host . $uri . '/' . $new_page);
                                        die();
}
?>
..

Code: Select all

<?php
function redirect($new_page = "index")
{
    $host = $_SERVER['HTTP_HOST'];
    $uri  = (strlen(dirname($_SERVER['PHP_SELF'])) < 2) ? null : dirname($_SERVER['PHP_SELF']);
    header('Location: http://' . $host . $uri . '/' . $new_page);
    die();
}
?>
По-добре да си намерят някой плъгин за IDE-то. Я за netbeans, я sublime text, я за notepad++.
И един адвайс, ползвайте sublime и зарежете всичко друго.
User avatar
addseo1115
Потребител
Потребител
Posts: 1
Joined: 08 Jun 2015, 03:16

Re: Пишете по-подредено! :)

Post by addseo1115 »

Useful info here.
Thanks for posting.
I have enjoyed with your posts.
Last edited by enco on 30 Jun 2015, 13:41, edited 1 time in total.
Reason: Нарушена т.5 - спам
User avatar
Elusive
Потребител
Потребител
Posts: 68
Joined: 24 Sep 2011, 20:35
Skype: levski_forever_1914v
Favorite version: CS: 1.6

Re: Пишете по-подредено! :)

Post by Elusive »

В новата версия на Нотпад++ проблема с подредбата на кода и НЕдовършването на кода е решена така че го обновете. Вярно е че нетбийнс работи по-бавно но пък е по функционален избор.
Аз лично си ползвам и двете зависи какво ми трябва но ++ ми е лек и удобен за код а и вече в новия Чейнджлог проблемите са фикснати.
Примерно на нотпад++ ако напишеш да речем

public fun(редактора веднага довършва и го прави така)

Code: Select all

public function {} 
И ти дава да пишеш м/у скобите и с 1 натискане на ентер бутона и хоп кода се подрежда.
Post Reply

Return to “Уеб програмиране”