Времена в английският език

Тук ще си помагаме за всичко, свързано с училището - есета по определени теми и др.
Post Reply
User avatar
employera
Потребител
Потребител
Posts: 11
Joined: 21 Apr 2016, 15:06

Времена в английският език

Post by employera »

Привет!

От 8 години уча английски, но времената все ме мотаят и се обърквам като дойде момента да използвам дадено време. Ще съм много доволен ако някой ми обясни точните разлики :)

-I have worked there. ( Тоест, че съм работил, точно преди да му кажа това, например , until now; също, че действието има някаква връзка с настоящето ) ?
-I had worked there. ( В случая, че съм работил по време на друго минало действие, например before he came; няма връзка с настоящето ) ?
-I worked there ( Тоест, че съм работил там в миналото, без никаква връзка с настоящето ) ?

-I have been working ( Работил съм в миналото и продължавам да работя, тоест има връзка с сегашният момент )
-I had been working ( Започнал съм да работя в миналото и съм продължил да работя преди/до друг определен момент в миналото; before he came )

Отностно тези изречения, въпросите са ми, каква е разликата между had и had been/have и have been ( да ли е само продължаванеto на действието ? )

-An ally has been slain ( защо не е с was, защото was е само за минал момент, а has been ''продължава'' или ) ? :new_puppy_dog_eyes: :new_puppy_dog_eyes: :new_puppy_dog_eyes: :new_puppy_dog_eyes: :new_puppy_dog_eyes:
User avatar
nameless1g
Потребител
Потребител
Posts: 108
Joined: 26 Oct 2014, 17:57
CS Nick: faceless
Favorite version: CS: 1.6

Re: Времена в английският език

Post by nameless1g »

Между I have been there и I had been there има една малка разлика, а тя е, че минало перфектно време ( I had been there например ) се използва преди друг минал момент. Ще дам и аз един пример за да усетиш разликата. I had been there two hours ago, but I realised that I forgot my wallet. ( Първото действие е, че съм си забравил портмонето, а второто е, че съм бил тук преди 2 часа ). Тука има минало действие преди друго минало действие. Същото е и за сегашно продължително и минало продължително.

Относно An ally has been slain - перфектни времена са в неопределен момент в миналото. Затова не са сложили was ( П.С и аз играя лига ако е от там ) :D Надявам се да съм ти бил полезен! Лека вечер от мен! :mmm?:
Post Reply

Return to “Училище”