Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

В този раздел ще намерите много полезни теми, свързани с CS 1.6

В темите можете да пишете единствено ако имате въпрос, свързан с конкретния урок!
Post Reply
User avatar
Andyyy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 28 Mar 2009, 21:55
Contact:

Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by Andyyy »

Има много неща , които могат да причинят така нареченият "лаг" . Проблемите могат да бъдат свързани само със сървъра , със вашата машина , със връзката помежду ви или комплекс от някои от тези неща . Ще напиша темата като за начинаещи , за да ме разберат възможно най-много хора .

За да определите къде е проблема , може да пробвате някои неща , като например ...

Напишете cl_showfps 1 в конзолата . Така ще видите fps (броя фреймове в секунда), с които се обработва в момента информацията във вашата видео карта . Принципно индикации над 90 , 95 се считат за приемливи и добри за игра , но такива под 60 вече са индикатор за това че системата ви е натоварена на определено ниво (видео карта , процесор , памет , хард диск). Рядко се случва .. но все пак се случва, проблема да е свързан с частична несъвместимост на текущите видео драйвери със енджина на играта , което естествено води до намаляване на fps. Този проблем най-често се изразява точно при случая с флашките и димките . Друго , което може да пробвате е да напишете net_graph 3 в конзолата. Това, което се вижда е връзката ви със сървъра (пропуснати пакети от сървъра към вас или иначе казано - loss , както и choke - което е за пакетите които сървъра не е получил от вас) . Ако loss-а Ви приема стойности над "0"-нула , това означава че връзката Ви към сървъра не е добра и се губят пакети "по трасето" . Двете променливи , които определят връзките са cl_cmdrate 101 and rate 9999 (дал съм ги с максималните им стойности). Както казах по-рано choke-а е за пакетите които сървъра не е получил от Вас . За да намалите choke-а си намалявайте стойноста на тази команда "cl_cmdrate" и увеличавайте на тази "rate" , докато проблема не бъде отстранен . Препоръчителните им стойности са : "cl_cmdrate" - 101 | "rate" - 25000 . Колкото по-голяма стойност има cl_cmdrate , толкова по-често вашата машина "казва" на сървъра "какво правите" . Докато , когато имате висок loss , това означава че пакети се губят "по трасето" ОТ сървъра КЪМ вашата машина . В такъв случай намалете стойноста на "rate" . Толкова за командите засега . Следва да погледнете по време на лаг дали ping-а Ви не се увеличава . Да уточним обаче каква е всъщност разликата между ping и latency , защото доста често биват бъркани .. дори и от админи на сървъри . Ping-а е времето , за което определен брой пакети информация отиват до сървъра и се връщат до машината Ви . Latency-то е времето , за което определен брой пакети информация биват "приготвени за изпращане" и изпращани до сървъра или до друг компютър . Или иначе казано .. ping-а се използва за да се определи latency-то . А , сега да поговорим за стойностите на следните команди :

-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-


- cl_updaterate - Колко често твоят къмпютър , пита сървъра за позициите* на играчите в секунда (по default е 20 , но ако имате добра интернет връзка ви препоръчвам да е над 80) .
- cl_cmdrate - Колко пъти в секунда твоят къмпютър изпраща твоята позиция* към сървъра в секунда (по default е 30 , но при добра интернет връзка е добре да е над 80) .
- rate - Максимума bytes per second , които може да приемете . Препоръчителни са стойности над 18000 , за да нямате choke .
*под "позиция" и "позиции" да се разбира "текущо състояние и местоположение" . Това включва с какво оръжие сте , дали стреляте , дали сте клекнали и т.н. .
Дотук със командите , какво означават и какви стойности могат да приемат . След малко пак .
Това , за което ще поговорим сега са настройките на вашата видео карта . Тъй като няма как да обхвана всички видове ще говоря общо . Първото нещо , което ми хрумва е да ъпдейтнете видео драйверите си . Второто нещо е да намалите резолюцията с която играете (до 800х600 примерно) . Третото е да намалите честотата на опресняване (до 60Hz например) . Двете предходни се променят от "Start --> Control panel --> Display Properties --> Settings (тук е за промяна на резолюцията) |променете също така и color quality на 16 бита , САМО АКО не играете в някоя лига където се изисква 32 бита !!! | --> Advanced --> Monitor (тук е за промяна на честота на опресняване)" или от контрол панела на видео картата Ви . Следващото нещо , което може да направите е да влезете в контрол панела на видео картата Ви и да промените следните неща , така :
- anti-aliasing -- сложете го на "use application settings" , по-късно ще ви кажа защо
- adaptive anti-aliasing -- сложете го на "performance" , за най-добра производителност
- anisotropic filtering -- сложете го на "use application settings" , по-късно ще ви кажа защо
- mipmap detail level -- сложете го на "performance" , за най-добра производителност
- deinterlacing -- сложете го на "use automatic deinterlacing" , по-късно ще ви кажа защо
Друго , което може да направите е да изключите Vertical Synchronization . Можете да намерите опцията в таб-а "3D Settings" , в контрол панела на вашата видео карта .
Дотук с настройките на видео картата Ви . Сега да се върнем към командите .. . Мога да ви дам примерен частичен конфиг с команди , със стойности които ще спомогнат за това да ви се подобри играта и да нямате толкова много "лаг":

Code: Select all

cl_dynamiclights 0
cl_himodels 0
cl_shadows 0
cl_weather 0
d_spriteskip 0
gl_cull 1
gl_affinemodels 1
gl_keeptjunctions 0
gl_texsort 0
gl_clear 0
gl_round_down 3
gl_palette_tex 1
gl_lightholes 0
gl_smoothmodels 0
gl_texturemode GL_LINEAR_MIPMAP_NEAREST
r_decals 0
r_detailtextures 0
r_dynamic 0
r_novis 0
r_traceglow 1
r_wateralpha 1
r_mirroralpha 0
r_bmodelhighfrac 5.0
r_lightmap 0
r_mmx 1
r_norefresh 0
r_shadows 0
max_shells 1
max_smokepuffs 1
precache 1
fastsprites 2
Може също така да използвате “High FPS” skins в комбинация с тези команди по-горе , НО НЕ ВИ ПРЕПОРЪЧВАМ да го правите тъй като това няма да помогне чак толкова много за това да нямате "лаг" , а и има команди със стойности които не са позволени за игра в повечето сървъри !!! По-рано като оправяхме настройките на видео-картата Ви , ви казах че ще Ви кажа защо слагаме определени опции на "use application settings" . Това е така , защото по този начин може да постигнем сравнително по-висока средна стойност на съотношението производителност - качество за всяка една игра , чрез добри настройки от самата нея , без това да попречи на всекидневната ни работа с други приложения .
Има и други случаи в които "лагва" и те са :
- при слабо CPU (процесор) и антивирусна която сканира компютъра Ви по време на игра или каквото и да било друго приложение изискващо твърде много информация да се обработва през определен непрекъснат период от време . Също така наблюдавайте и процесите които работят в background и изключвайте тези за които знаете за какво са и не ви трябват .
- при дърпане на торенти и използване на мениджъри за ъплоуд и даунлоуд БЕЗ ДА СТЕ СЛОЖИЛИ НЯКАКВО ОГРАНИЧЕНИЕ се получава пренатоварване на вашият хард диск .
- при стартиране на прекалено много приложения паметта се натоварва . Гледайте да нямате ПРЕКАЛЕНО много процеси , които да работят в background по време на игра , особенно такива които заемат твърде много RAM .

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

За проблеми с "лaга" в сървъра.

Мисля, че iVoka е написал всичко подробно в тази тема: http://cs-bg.info/forum/viewtopic.php?f=6&t=21
Тук също AlExSs е написал всичко изключително подробно: http://cs-bg.info/forum/viewtopic.php?f=6&t=23552


Урокът е написан от фрозен.
Сайт: http://cs-plovdiv.info
Last edited by Andyyy on 15 Oct 2009, 21:08, edited 1 time in total.
User avatar
GriMy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 23 Jun 2009, 14:02
Skype: em1nem4o
CS Nick: GriMy
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: em1nem4o
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by GriMy »

Имам няколко забелешки.
1. rate трябва да е не по малко от 20000
2. честотата на опресняване е хубаво да я сложите на колкото може повече стига монитора да я потдържа. Аз лично съм на 100 Hz. Както е казал мечо Пух колкото повече, толкова повече :) (Разбира се може и да се играе на 1024 стига машината да е добра) Също така няма смисал да променят битовете на 16 (все пак тази опция си я има в играта). Така се разваля не само изгледа на играта но и на цалия компютър.
3. Правиш ли разлика м/у "лаг" и сеч ?

85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
User avatar
Andyyy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 28 Mar 2009, 21:55
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by Andyyy »

GriMy wrote:Имам няколко забелешки.
1. rate трябва да е не по малко от 20000
2. честотата на опресняване е хубаво да я сложите на колкото може повече стига монитора да я потдържа. Аз лично съм на 100 Hz. Както е казал мечо Пух колкото повече, толкова повече :) (Разбира се може и да се играе на 1024 стига машината да е добра) Също така няма смисал да променят битовете на 16 (все пак тази опция си я има в играта). Така се разваля не само изгледа на играта но и на цалия компютър.
3. Правиш ли разлика м/у "лаг" и сеч ?

85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
Сигурен съм, че дори не си го прочел, като гледам какво пишеш :cry:
User avatar
localhost
V.I.P
V.I.P
Posts: 424
Joined: 07 May 2008, 20:59
Favorite version: CS: 1.6
Location: /usr/

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by localhost »

Браво, браво. Добра тема. :) Може пък някой ден да влезнеш като учител, в някое средно образователно.. :reve:
User avatar
GriMy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 23 Jun 2009, 14:02
Skype: em1nem4o
CS Nick: GriMy
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: em1nem4o
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by GriMy »

alarazboy wrote:
GriMy wrote:Имам няколко забелешки.
1. rate трябва да е не по малко от 20000
2. честотата на опресняване е хубаво да я сложите на колкото може повече стига монитора да я потдържа. Аз лично съм на 100 Hz. Както е казал мечо Пух колкото повече, толкова повече :) (Разбира се може и да се играе на 1024 стига машината да е добра) Също така няма смисал да променят битовете на 16 (все пак тази опция си я има в играта). Така се разваля не само изгледа на играта но и на цалия компютър.
3. Правиш ли разлика м/у "лаг" и сеч ?

85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
Сигурен съм, че дори не си го прочел, като гледам какво пишеш :cry:
Не само че го четох но и съм го правил. И да ти кажа лага ти е за нета. А ти ми говориш за настройки на фпс ...
User avatar
Fan7a PlaY On
Потребител
Потребител
Posts: 25
Joined: 03 Sep 2009, 13:52
Skype: first.blood.266
CS Nick: [MG] МраВка ВоиН
Favorite version: CS: 1.6
Location: В форума.
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by Fan7a PlaY On »

GriMy wrote:Имам няколко забелешки.
1. rate трябва да е не по малко от 20000
2. честотата на опресняване е хубаво да я сложите на колкото може повече стига монитора да я потдържа. Аз лично съм на 100 Hz. Както е казал мечо Пух колкото повече, толкова повече :) (Разбира се може и да се играе на 1024 стига машината да е добра) Също така няма смисал да променят битовете на 16 (все пак тази опция си я има в играта). Така се разваля не само изгледа на играта но и на цалия компютър.
3. Правиш ли разлика м/у "лаг" и сеч ?

85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
Ти си затвара плевната :bigsmile: Темата е суперрр :clapp:
User avatar
GriMy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 23 Jun 2009, 14:02
Skype: em1nem4o
CS Nick: GriMy
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: em1nem4o
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by GriMy »

Ми да много ясно че ще е супер :) Като не разбирате как мислите. Аре четете такива тъпи теми и си мислете че има нещо вярно :sarcastic_hand: :sarcastic_hand: :sarcastic_hand:

П.П. Не е възспитано да правиш забележка на човек който се занимава с такива неща постоянно :mnmn?: Айде със здраве 8)
User avatar
StreamBG
Потребител
Потребител
Posts: 4
Joined: 15 Oct 2009, 12:50
CS Nick: StreamBG
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: StreamBG
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by StreamBG »

GriMy wrote:85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
:mnmn?: Нищо лично пич , но някак си не върви да наричаш "глупости" , уроците на човек със сертификат за нетуърк мениджмънт от Сиско и завършил системен администратор . Темата е написана умишлено като за начинаещи , за да ме разберат по широк кръг от хора . Друг е въпроса вече , че "вашия" човек е КОПИРАЛ на половина урока ми - http://cs-plovdiv.info/e107_plugins/for ... .php?25583 . Това не е първия или последния копиран урок и аз нямам нищо против това , но като копирате .. поне го копирайте целия . Разгледайте и другите ми уроци и тогава давайте мнение по темата . Лек ден и приятна игра .
User avatar
GriMy
Потребител
Потребител
Posts: 39
Joined: 23 Jun 2009, 14:02
Skype: em1nem4o
CS Nick: GriMy
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: em1nem4o
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by GriMy »

Fr[Oz]eN wrote:
GriMy wrote:85% от това което написа са пълни дрънканици :evil:
:mnmn?: Нищо лично пич , но някак си не върви да наричаш "глупости" , уроците на човек със сертификат за нетуърк мениджмънт от Сиско и завършил системен администратор . Темата е написана умишлено като за начинаещи , за да ме разберат по широк кръг от хора . Друг е въпроса вече , че "вашия" човек е КОПИРАЛ на половина урока ми - http://cs-plovdiv.info/e107_plugins/for ... .php?25583 . Това не е първия или последния копиран урок и аз нямам нищо против това , но като копирате .. поне го копирайте целия . Разгледайте и другите ми уроци и тогава давайте мнение по темата . Лек ден и приятна игра .
Ми все пак човек може да има 1 куп сертификати от всякаде и въпреки това да не е наясно със всичко това ;) Аз изказвам мнение породено от личния ми опит с тези настройки :)
User avatar
StreamBG
Потребител
Потребител
Posts: 4
Joined: 15 Oct 2009, 12:50
CS Nick: StreamBG
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: StreamBG
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by StreamBG »

GriMy wrote:Ми все пак човек може да има 1 куп сертификати от всякаде и въпреки това да не е наясно със всичко това ;) Аз изказвам мнение породено от личния ми опит с тези настройки :)
Добре , щом мислиш така . Всеки има право на мнение и аз уважавам правото за изказ на всеки . Ядосах се защото този така наречен "автор" МАСОВО КОПИРА чужди уроци , но не ги копира целите .. и точно тук е проблема . На всеки мой урок , най-долу пиша "Урока е писан от мен (Фроузън) и може да се копира , без да се споменава първоначалния му източник "цс пловдив инфо форумс" и автора му , НО БЕЗ ДА СЕ ПРОМЕНЯ ."
User avatar
matres
Потребител
Потребител
Posts: 3
Joined: 01 Nov 2009, 16:04
Skype: bobikerin

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by matres »

alarazboy wrote:Display Properties --> Settings[/b] (тук е за промяна на резолюцията) |променете също така и color quality на 16 бита |
[/i]
под тва аз разбирам че ти не си играм на 16 бита и не знаеш кво е първо на 16 бита не се вижда smoke и в добрите сървъри е забранено второ на 16 бита е ТОЛКО ГАДНА графиката че предпочитам да не играе ЦС !!!!!!
User avatar
aCc3sS
Потребител
Потребител
Posts: 2133
Joined: 23 Jun 2009, 18:28

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by aCc3sS »

На мен урока ми харесва, но е копиран :mnmn?:
User avatar
StreamBG
Потребител
Потребител
Posts: 4
Joined: 15 Oct 2009, 12:50
CS Nick: StreamBG
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: StreamBG
Contact:

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by StreamBG »

@matres - Ако си беше направил труда да прочетеш ОРИГИНАЛНАТА тема (урок) , щеше да видиш че твоя приятел .. така наречения "аларазбой" , е копирал ЧАСТИЧНО УРОКА МИ , като е премахнал част от нещата . В цитата от темата (тази тема) ЛИПСВАТ няколко обяснения . ВИЖ оригинала и тогава коментирай ;) дали разбирам или не .
User avatar
MuHaBaM u PoDMuHaBaM
Потребител
Потребител
Posts: 79
Joined: 19 May 2012, 14:24
Skype: dj_mersann
CS Nick: MuHaBaM u PoDMuHaBaM
Favorite version: CS: 1.6

Re: Как да намалим собствения си "лаг" (Обобщителна тема)

Post by MuHaBaM u PoDMuHaBaM »

На мен урока ми харесва и ми помогна.
Post Reply

Return to “Уроци”