Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Всичко за "твърдата" част на компютрите...
Post Reply
User avatar
VisuableBlast
Потребител
Потребител
Posts: 407
Joined: 08 Apr 2011, 20:03
CS Nick: -Justify-
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: TheOwneROfShaRingaN
Contact:

Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by VisuableBlast »

Здравейте, тъй като много хора се питат ''коя видеокарта е по-хубава, nVIDIA или пък ATI?" реших да направя тема, в която подробно е обяснено съперничеството между компаниите. И най-вече производството на видеокарти. В темата ще намерите подробно съдържание за разработките на компаниите и какви предимства имат едните видеокарти пред другите.
Примерите за съперничество между големи компании са много, но едно от най-интересните е това между производителите на графичен хардуер ATI и Nvidia.
Историите на двете компании са близки и често се преплитат – и двете стартират като специалисти в графичния хардуер за PC и постепенно с годините продуктите им достигат до видео конзолите, мобилните устройства и сет-топ кутиите.

ATI пое по малко по-различен път, откакто AMD я купи и изглежда пътищата на двата съперника ще бъдат разделени в бъдеще. Ето обаче как изглеждаше битката между двете компании досега:

RIVA и Rage
Едни от първите графични карти за PC бяха RIVA 128 на Nvidia и Rage 128. Но всъщност Nvidia беше производителят, който на практика измисли GPU, или процесора на видео картата. За първи път подобен хардуер беше заложен в модела GeForce 256 през 1999. И резултат беше – скорост, много висока скорост!
ATI отговориха на предизвикателството през 2000 с графичната карта Radeon. От този момент нататък започнаха да излизат все по-мощни видео процесори и от двата фронта. В началото Nvidia взимаше преднина с модели като GeForce2 и GeForce 3.
Но през 2002 ATI промени ситуацията с модела Radeon 9700Pro. Страхотната видео карта имаше видео процесор с напълно програмируеми шедъри, което я правеше много по-мощен чип от всичко, излязло преди това. През 2003 Nvidia се опита да отвърне на удара с GeForce 5800 Ultra, но картата така и не показа нищо интересно.
Година по-късно Nvidia разработи своята а мулти-GPU SLI технология, а пък ATI пусна еквивалент под името Crossfire.
Radeon
Равенството се промени, когато ATI пуснаха представящата се доста слабо Radeon HD 2900XT. Както и злочестата серия FX на Nvidia, този модел закъсня, имаше прекалено ниска продуктивност изобщо не можеше да се сравнява с тогавашния си съперник GeForce 8800 Ultra.
В същото време обаче това беше момент, в който ATI, респективно AMD реши, че време за преосмисляне и смяна на плана. Вместо да гони максимална продуктивност с този видео процесор, компанията създаде карти с двоен процесор.
Резултатът от кампанията беше Radeon HD 4870 средата на 2008 – видео карта, която беше два пъти по-евтина от тогавашния си съперник GeForce GTX 280 и в същото време предлагаща цели 80% от неговата производителност. Една наистина печеливша комбинация.
Dx 11
За последните две години тенденциите в графичните технологии се промениха много: в края на 2009 ATI пусна на пазара серията Radeon HD 5000 – първата видео карта с поддръжка на новия тогава DirectX 11.
Nvidia се забави с ответния си удар, носещ името GeForce GTX 400. Той се появи в началото на тази година и също беше фокусиран върху DirectX 11.Известни модели от сериите бяха GTX 480 и HD 5870. Трябва да признаем, че ATI отново печели първенство тук, защото въпреки че предлага малко по-ниска продуктивност, HD 5870 е много по-евтина.
GTX 470 и HD 5850
Подобна е ситуацията и при по-слабите карти от сериите. Моделът на ATI 5850, струваш около 600 лв. има 1440 стрийм шедъра. 5870 за сравнение има 1600. Моделът на Nvidia GTX 470, на цена от около 760 лв. има 448 CUDA ядра. За сравнение в GTX 480 има 480. Отново моделът 470 е малко по-бърз от 5850 на съперническата компания, но пък е и доста по-скъп.
Предимство за Nvidia?
Като цяло Nvidia трябва да преосмисли плановете си, защото съвсем не е изключено до края на годината ATI да излезе на пазара с нова серия от DX11 видео процесори.
И въпреки това компанията има едно основно предимство, обвързано с DX11 – хардуерния теселатор (симулатор на мозаечни структури), който е проектиран да бълва невероятно количества полигони и следователно с това да дава повече геометрически детайли на видео игрите и повече реализъм. Тестовете показват, че чиповете на Nvidia са много по силни в теселирането oт тези на ATI.
Също така, друго нещо, което дава сериозно предимство на Nvidia е стереоскопичното 3D. Технологията 3D Vision е най-добрият начин да се сдобиете с 3D на компютъра си. Имате поддръжка на голям брой компютърни игри някои формати триизмерни филми – включително Blu-ray 3D.
Към предимствата на видеокартата nVIDIA добавям това, че може да се играят страхотни игри в стийм и то БЕЗПЛАТНО, ако видеокартата ви е nVIDIA.
Ако видеокартата Ви е ATI или друга, ще трябва да заплатите, за да ги играете.
Ето повече за това предимство...
http://steampowered.com/nvidia/
Тази ''сделка'', ако мога така да го нарека, Ви дава право да играете на игрите Portal:First Slice, Half-Life 2 Deathmatch/Lost Coast.
__________________________________________________________________
Моята гледна точка:
Винаги, когато съм си купувал ПЦ са ми препоръчвали(специалисти) видеокартата nVIDIA.
Според мен тя най-добре пасва за един геймър или просто човек, който съчетава сърфирането в интернет с удобна и безпроблемна игра!
Темата е полезна, прочетете я и сами си вадете изводи коя видеокарта ще предпочетете.
Източник: http://www.pcceni.bg
Леко редактирах цялостното съдържание на темата.
User avatar
Shazzrah
Потребител
Потребител
Posts: 254
Joined: 01 Oct 2010, 18:44

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI?

Post by Shazzrah »

ATI разбира се. В момента съм с nVidia и е пълна боза! Предпочитам да си сложа старата 256 МБ ATI отколкото да стоя със тази „бозава“ nVidia.
User avatar
NikolayDONG
V.I.P
V.I.P
Posts: 839
Joined: 14 Jan 2010, 20:31
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: lastsummerbg

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by NikolayDONG »

nVidiа според мен е по-добра, но някой игри на nVidia-та не тръгват, това е гадното… Иначе аз съм на ATI доволен съм, но много специалисти са ми препоръчвали nVidia.
User avatar
d3agle
Форумен терорист
Форумен терорист
Posts: 1270
Joined: 21 Nov 2011, 17:36
Favorite version: CS: Global Offensive
Steam Community ID: rozovecadolnabg

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by d3agle »

nVidia е по-добра, но тъпото е че някой интересни игри както каза breaking dawN не тръгват.
User avatar
duNhhiL
Потребител
Потребител
Posts: 106
Joined: 08 Nov 2011, 15:26
Favorite version: CS: 1.6
Location: София

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by duNhhiL »

Естествено, че nVIDIA, са по-добрите видеокарти :o
User avatar
Devastion
Потребител
Потребител
Posts: 662
Joined: 26 Aug 2011, 18:21
CS Nick: Devastion
Favorite version: CS: 1.6

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by Devastion »

Кой ми изтри мнението?
И двете марки(по-точно компании) правят много добри видеокарти. Всяка видеокарта си има плюс и минус ;).
Един въпрос към автора: За 400-450 лв. коя карта да си взема? Понеже виждам, че си копирал темата и сигурно си я прочел. Да видим с какво ще ни помогне тази тема :). (Отговора може на ЛС)
User avatar
VisuableBlast
Потребител
Потребител
Posts: 407
Joined: 08 Apr 2011, 20:03
CS Nick: -Justify-
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: TheOwneROfShaRingaN
Contact:

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by VisuableBlast »

Ще ти препоръчам следните: Asus ENGTX560; Gigabyte GF GTX560; eVga e-GeForce GTX560; Избирай!
User avatar
armin van buuren.
V.I.P
V.I.P
Posts: 587
Joined: 03 Dec 2011, 23:05
CS Nick: Armin only
Favorite version: CS: Global Offensive
Steam Community ID: mo4u
Location: Стъпил на дъното..^^
Contact:

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by armin van buuren. »

nVidiа разбира се това е наи добрата видио карта спорет мен ати то нее за игри. :)
User avatar
Devastion
Потребител
Потребител
Posts: 662
Joined: 26 Aug 2011, 18:21
CS Nick: Devastion
Favorite version: CS: 1.6

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by Devastion »

Armin Only wrote:nVidiа разбира се това е наи добрата видио карта спорет мен ати то нее за игри. :)
Ае стига уе. Да не ме лъжеш? Не знам може nVidia да правят наистина по-добри "видио карти", но за видеокарти за игри ATI са много добри :).
User avatar
Shazzrah
Потребител
Потребител
Posts: 254
Joined: 01 Oct 2010, 18:44

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by Shazzrah »

Откъм GPU-та AMD са по добри от Intel. Поне имат 1 силна част ,а тя им е в видеокартите.
User avatar
DeXtrucTioN
Потребител
Потребител
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2009, 23:12
Contact:

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by DeXtrucTioN »

nVIDIA !!!
Защо ли? Ами... от 3 години съм с nVidia и съм супер доволен... Но за 1/2 месеца трябваше да се преместя в София, а там нямах друг комп. и трябваше да ползвам на секвъртирантите и чесно Ви казвам по-голяма боза от ATI НЯМА !!! Силно Ви препоръчвам nVidia !!!
User avatar
imaginat1oN
Потребител
Потребител
Posts: 246
Joined: 18 Jul 2011, 01:04
CS Nick: firstblo0d
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: imaginat1oN_

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by imaginat1oN »

DeXtrucTioN wrote:nVIDIA !!!
Защо ли? Ами... от 3 години съм с nVidia и съм супер доволен... Но за 1/2 месеца трябваше да се преместя в София, а там нямах друг комп. и трябваше да ползвам на секвъртирантите и чесно Ви казвам по-голяма боза от ATI НЯМА !!! Силно Ви препоръчвам nVidia !!!
:dcygpd: Хахаха , nVIDIA e мн гадна защото търсих 2 дена драйвърите и не ги намерих ! И също не можах да играя и cs Много лоша резюлюция!
Сега съм с ATI и съм напълно доволен играя всякакви игри с ATI, а с nVIDIA Резюлюцията е все едно на Software. :tease:
User avatar
sanaz
VIP
VIP
Posts: 956
Joined: 31 Aug 2010, 10:01
Favorite version: CS: Global Offensive

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by sanaz »

ATI е много по хубава от nVidia защо ?

Защото при nVidia не всички игри тръгват
Ужасна графика
Много трудно се намират драивъри
Стария ми компютър с nVidia 8600 GT му трябваше специален кабел и куп още неща само за да не вади екрана зелен..
User avatar
cs_ivelin
Потребител
Потребител
Posts: 17
Joined: 24 Aug 2009, 10:01
Skype: cs_ivelin
CS Nick: [uK] | CampeR
Favorite version: CS: 1.6
Steam Community ID: ivelin91993
Location: Стара Загора

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by cs_ivelin »

Според мен NVIDIA са по-добри!
NVIDIA
+по-добри от средния клас (NVIDIA GeForce 6800 - 7800) спрямо ATi (ATi Radeon 9800+ - X1950)
+издръжливи на токови удари и високи температури
+поддържа на повече игри от ATi
-досадно търсене на драйвери
ATi
+по-добри във високия клас (ATi-AMD Radeon 6000-6990) спрямо NVIDIA (GTS 450-590)
-изгарят заедно с дъното при токови удари
-поддържа по-малко игри от NVIDIA
Наистина драйверите на NVIDIA са досадна работа,но може да се дръпнат от замундата ако видеокартата е от сорта 6100-GT240.
User avatar
Blackmart
Потребител
Потребител
Posts: 115
Joined: 18 Nov 2010, 19:35

Re: Кой прави по-добрите видеокарти: nVIDIA или ATI

Post by Blackmart »

Аз съм с AMD RADEON HD 6670 (AMD CATALYST :shock: )
Post Reply

Return to “Хардуер”